Na fanúšikov dohliadali stovky policajtov

Stovky policajtov v prešovských uliciach. Množstvo ťažkoodencov, kukláči a policajti rôznych služieb, so psami a vodným delom, museli dohliadať na fanúšikov futbalových klubov Prešova a Trnavy pri sobotňajšom futbalovom zápase.

Horúce hlavy, silné reči a výtržníctvo! Tak sa prejavovali fanúšikovia oboch futbalových klubov, ktorí sa zúčastnili sobotňajšieho zápolenia medzi Prešovom a Trnavou. Usmerňovať ich museli policajti, ktorí sa na zápas dôkladne pripravili a nič nenechali na náhodu.

"V pohotovosti bude dostatočný počet policajtov," informovala vopred prešovská krajská policajná hovorkyňa Magdaléna Fečová. "Pripravili sme rôzne bezpečnostné opatrenia na zabezpečenie verejného poriadku nielen pred zápasom a počas neho, ale aj po ukončení, až do odchodu fanúšikov z Prešova. Pri zistení protiprávneho konania, či už počas presunu fanúšikov na štadión alebo aj priamo na štadióne, polícia zabezpečí identifikáciu páchateľov a ich eskortu na najbližší policajný útvar," doplnila.

Pred zápasom spracovali plán bezpečnostných opatrení. V sobotu popoludní v meste hliadkoval zvýšený počet policajtov. Zabezpečovali dopravu a verejný poriadok pred a vo vnútri štadióna, monitorovali železničnú aj autobusovú stanicu a ulice vedúce ku štadiónu i individuálnu dopravu fanúšikov osobnými autami od hranice okresu Prešov až priamo po štadión. Zápas monitorovali záznamovou technikou.


Provokovali aj policajtov

Podľa našich odhadov do akcie zapojili stovky policajtov. Fanúšikov Trnavy sprevádzali ulicami od železničnej stanice až po štadión. Počas zápasu hliadkovali ťažkoodenci, kukláči, psovodi so služobnými psami a ďalší policajti v uliciach nielen v okolí štadiónu ale aj v jeho vnútri počas hry. Po ukončení zápasu vytvorili dva koridory obkolesené ťažkoodencami s ochrannými štítmi. Cez jeden z nich púšťali horkokrvných trnavských fanúšikov a sprevádzali ich k pristaveným autobusom a na železničnú stanicu. Provokácie policajtov neboli ničím výnimkou, ani rôzne hanlivé výkriky.


Hádzali kamene

Kým však pri východe hostí nedošlo k vážnym incidentom, na druhej strane, odkiaľ vychádzali Prešovčania, nastala bitka. Preto policajti stiahli aj svojich kolegov z druhej strany, ktorí im bežali na pomoc spolu s policajným vodným delom. "Deti hádžu snehové gule, policajti stresujú," komentovali situáciu dvaja mládenci stojaci na železnej ohrade neďalekého parkoviska. Z gulí sa vykľuli kamene s veľkosťou pomaranča. "Ja som proti takýmto veciam," oslovil nás jeden z prešovských fanúšikov Robo Staško.

Počas priebehu akcie policajti zistili niekoľko malých incidentov. "Riešili ich v priestupkovom konaní," uviedla Fečová. Na zvýšené bezpečnostné opatrenia sa pripravili aj zástupcovia mesta. Niektoré ulice od 13. do 21. hodiny úplne uzavreli.

Zdroj: Korzár, 30.11.2008