Opäť v opatere svojich

BOLI SME V Novom Smokovci na zimnom sústredení futbalistov Tatrana Prešov

Niekedy hlboko zakoreneným tradíciám zimnej prípravy vo Vysokých Tatrách ostáva verný už len Prešov. Nuž, aj sme si zavtipkovali, že sa predsa volá Tatran, tak už len preto musí. Ale vážne… Tak, ako pred rokom, aj teraz sa prechodným domovom futbalistov stal hotel Palace Grand Kúpele Nový Smokovec, vodné procedúry, saunu a rehabilitácie absolvovali v hoteli Branisko. Bývanie i starostlivosť si tradične pochvaľovali. Vlastne, zimné sústredenie strávili fakticky u svojich. „A kam by mali ísť, keď nie k nám?” s úsmevom sa pýtal predseda dozornej rady Kúpeľov Nový Smokovec a. s. Peter Keruľ. Pohodový a srdečný rodák z Prešova, ktorý žije v Bratislave a pri ktorom vždy potrebujete päť sekúnd na to, aby ste zistili, čo je povedané vážne a čo zo žartu, je jedným z tých významnejších sponzorov prešovského Tatrana.

Vôbec, humor sprevádza Prešovčanov celý deň, v atmosfére, ktorá na ich sústredení vládne, zachmúrené tváre nenájdete. A to sa pritom poriadne zaberá, v telocvični či na bežkách na Štrbskom Plese.

Vo Vysokých Tatrách budú Prešovčania do zajtrajšieho rána, potom, 6. februára odletia do tureckého Beleku, kde sa Tatran zápasovo stretne okrem iného s Olomoucom, kde je Roman Pivarník doma… „Späť sa vraciame dvadsiateho, teda neskôr ako v minulých rokoch. Predtým sme boli doma štrnásť dní pred ligou. Teraz, keďže budeme hrať prvý zápas v Trnave, kde je vyhrievaný trávnik, len týždeň pred ligou. Skúsime to celé vyladiť už v Turecku,” dodáva tréner Tatrana.

Čo najviac pobavilo trénera ROMANA PIVARNÍKA?

Neveril vlastným očiam

Ste zas na tom istom mieste.

Vieme, do čoho ideme. Tatry sú krásne, hráči si ich pochvaľujú. Aj preto, že vidia menej ihrisko, sú v inom prostredí. Ja mám rád hory, ale nie preplnené ľuďmi. Tatry sú teraz prázdne a ideálne, je tu ticho a pokoj. Stravné a regeneračné podmienky tu máme na vysokej úrovni. Možno by mohlo byť viac snehu, ale bežkovať sa dá, to, čo chceme, vieme naplniť. Hráči sú unavení, ideálne je, že nie sú doma, kde si musia plniť aj iné povinnosti. Všetok voľný čas využijú na odpočinok, na dobré zregenerovanie.”

Opäť, tak ako pred rokom, ste stavili na bežky. Ako na ne reagujú hráči?

Tí, ktorí tu boli vlani, sa naučili bežkovať a pochvaľujú si ich. Záťaž na pohybový aparát je obrovská, z 365 dní sa tristo trénuje behaním a hraním, toto je o inom rozvoji kondície. Kĺby sú pod menšou záťažou, pracuje celé telo. Podstatné bolo, že i tí hráči, ktorí na bežkách nestáli, ich chceli vyskúšať. Paľo Mlynár, kondičný tréner, im techniku, samozrejme, vysvetlil. Chytilo ich to a chceli behať, radšej na bežkách, ako bez nich.”

Každodenná regenerácia je povinná?

Je. Aj v podmienkach prípravy, aj počas celého roka. Mám skúsenosti, že hráči musia byť vedení a k istým veciam donútení. Niektorí v tom majú jasno a sú v pohode, niektorí hovoria, že to nepotrebujú. Určitý druh regenerácie však potrebuje každý hráč.”

Pohodááááááá! Zľava David Čep, Juan Pedro Berga Garzon, Erik Bogdanovský, David Guba, Avdia Vršajevič, Jonathan Bernardo, Marian Farbák, Michal Ščasný. FOTO MILAN ILLÍKHrali ste prípravný zápas v Ružomberku a dnes nastúpite v Spišskej Novej Vsi. Majú ešte hráči iný kontakt s loptou?

V rámci stabilizačných cvičení. Celkovo som však rád, že futbal vypúšťame, znížime tak riziko zranenia a trénujeme kondíciu. Je to taký týždeň očisty bez futbalu.”

Čo vás najviac na tomto sústredení pobavilo?

Okrem začínajúcich bežkárov Bognára a Španiela Juanpeho, ktorí prvýkrát stáli na takýchto lyžiach a ktorých bol zážitok sledovať, jedna príhoda s Bernardinom. Behal som takisto na bežkách, občas som sa zastavil, aby som videl, ako to komu ide. Bola trochu hmla... Zastavil som a pozerám, že Bernardo ide úplne fantasticky. Štýlovo, suverénne, až som bol v šoku, ako sa tento brazílsky chlapec neskutočne zlepšil. Hovoril som si, super, Bernardo – ale keď bol asi tri metre odo mňa, zistil som, že je to Piter - Bučko, ktorý bežkoval v takej čiernej kukle...”

K akým jarným výkonom by aj táto časť prípravy mala napomôcť?

Káder zhruba ostal pokope, hoci sa zužuje. Dôležité bude, aby kľúčoví hráči boli zdraví a mohli sme zápasy absolvovať v úplnej zostave. Vychádzame z tej pozície, ako minulý rok, len rozdiely sú menšie. Na 4. miesto strácame štyri body, aj odstupy pod nami sú však menšie. Budeme sa snažiť o jeden - dva stupienky skončiť lepšie ako v minulej sezóne.”

ŠESŤ OTÁZOK NA TELO

1. ČO STE ZMENILI V ZIMNEJ PRÍPRAVE V POROVNANÍ S MINULÝM ROKOM?


„.Prostredie zostalo, zmenila sa časť silovej zložky, kde pracujeme s väčšími objemami. Je to tzv. pyramídová sila, keď sa robia zvlášť nohy, zvlášť ruky. Každý hráč má určené maximum, z toho robí určenými percentami, každý teda pracuje s inou váhou. Niekto robí 60, niekto 70, niekto 80 percent maxima.”

Tréner Roman Pivarník je s prípravou spokojný. FOTO MILAN ILLÍK2. AK BY STE MALI NEOBMEDZENÉ FINANČNÉ MOŽNOSTI, AKO BY STE SI PREDSTAVOVALI IDEÁLNU ZIMNÚ PRÍPRAVU?

„Na jednej strane v podstate ideálnu zimnú prípravu máme, Na druhej by som zmenil to, aby sme väčšiu časť prípravy strávili v lepších klimatických podmienkach, trebárs v Turecku. V 15 - 20 stupňoch, s lepšími podmienkami na rozvoj kondície, s trávnatými ihriskami, dobrou plochou a dobrými súpermi.”

3. ČÍM SI SPESTRUJETE ZIMNÚ PRÍPRAVU?


„Dalo by sa povedať, že rozložením sústredení. Chvíľku sme doma, potom v Tatrách, zas doma, v Turecku, hlavy sa tak trocha prečistia. A snažíme sa vymýšľať aj niečo na rozptýlenie hráčov, aby nálada bola dobrá.”

4. KTO VYHLASUJE MOTIVAČNÉ STÁVKY – VY ALEBO HRÁČI MEDZI SEBOU?

„Väčšinou to ostáva na mne, ale nabádame k tomu aj hráčov. Niekedy to vychádza aj od nich. Týka sa to hlavne hier, hrá sa o niečo. Kúpi sa ovocie alebo zelenina a hrá sa o to. Ale napríklad Mišo Hanek miluje sladkosti.”

5. NA AKÝ OBJEM ZO ZIMNEJ PRÍPRAVY BY STE SI TRÚFLI?


„Nie som v kondícii, aby som hráčom konkuroval, ale časť vecí absolvujem. Ostávam v posilňovni, zacvičím si sám, absolvujem bežky.”

6. KONTROLUJETE VEČIERKU?


„Nie. Nerobím to ani v hlavnom, ani v prípravnom období.”

Prekopove nohy pripravené na svadbu

Keby mohol, ten okamih zo spomienok vymaže. V júli v zápase v Senici si privodil Jaroslav Prekop najvážnejšie zranenie v kariére. Natrhol si bočný a roztrhol predný krížny väz na pravej nohe. Operáciu podstúpil v Prešove. „Rekonvalescencia je dlhá, mám plné zuby dní bez futbalu, bol som z toho všetkého nervózny,“ dumá nahlas.Ale už beháva, posilňuje a robí stabilizačné cvičenia, návrat do plného trénigového zaťaženia sa blíži.

Zajtra sa Jaroslav Prekop, rodák z Piešťan, v Moravanoch žení. Za manželku si berie dlhoročnú priateľku Zuzanu. Vydržia nohy?
„Jedna určite,“ odľahčí debatu. „Nie som vychýrený tanečník. Teraz mám výhovorku, nemusím veľa tancovať. Ale na parkete to zvládli iní, zvládnem to aj ja.“ Spoluhráči v sobotu na ceste zo sústredenia odohrajú zápas so Spišskou Novou Vsou a na prvom domácom tréningu sa môžu tešiť na svadobné dobroty...

Najlepšia pálenka je z Myjavy


Podľa našich informácií má o stopéra Mariána Farbáka záujem Blackpool, deviate mužstvo druhej anglickej súťaže, kde má absolvovať skúšku. „Nechcem to veľmi rozoberať, je to otvorené, uvidíme v najbližších dňoch,“ reagoval opatrne. Rodák z Myjavy sa dostal cez Kroměříž, kde ho trénoval Roman Pivarník, Zlín a Kladno do Prešova pred štrnástimi mesiacmi. Na sústredení býva s kapitánom mužstva Jánom Papajom, ktorý pevne drží aj „hráčsky mešec“. „Maximálne pohodový a starostlivý chlapík. Ešte len prídeme z tréningu a už telefonuje manželke,“ vystrúha spoluhráčovi poklonu a vie, že za debatu pre nás ho po návrate práve Papaj skasíruje.

Farbák mal v septembri minulého roku svadbu a Myjavčan sa v ňom nezaprie. „Najlepšia pálenka je jednoznačne od nás,“ povedal hrdo.„Pri mojom narodení rodičia odložili pár fliaš a otvorili sa, až keď som sa ženil.“  Hosťom sa teda podávala dvadsaťšesťročná pálenka. „Hovorí sa, čím staršia, tým lepšie, ale mať svadbu v päťdesiatke, to by som si už nepamätal, kde sú fľaše schované,“ zavtipkoval. Farbákovci majú sad a spoluhráčom doniesol neraz ochutnať, čo sa z plodov vypálilo. „Zber  je náročná práca, majú to na starosti rodičia s bratom. Ja nastupujem až v ďalšom procese výroby.“ Či sa objavila myjavská pálenka na sústredení, sme sa nedozvedeli...

Český legionár MICHAL ŠČASNÝ ako Jánošík

Páni sa majú na čo tešiť

A nepomýľ sa. Michal Piter-Bučko ako kukláč-lyžiar. Alebo tmavá posila... FOTO MILAN ILLÍK Vaša sestra Pavlína, výborná a jedna z najlepších platených futbalistiek, prestúpila v zime do tímu profesionálnej americkej ligy Los Angeles Sol. Bude tam populárnejšia ako David Beckham, ktorý sa po hosťovaní vracia v AC Miláno vráti do Galaxy? 

Beckham je populárny a najmä ženy museli byť namäkko. Do Los Angeles teraz prichádza pekná, elegantná baba, skvelá futbalistka, ktorá bude v kurze. Určite pritiahne na tribúny veľa fanúšikov a páni sa pri jej futbalovom kumšte majú na čo tešiť.“

Sestra už v americkej súťaži hrala za Philadelphiu Charge. Debatovala s vami o prestupe?

Samozrejme, počas vianočných sviatkov sme to rozoberali. Na Philadelphiu nespomína najlepšie, mala tam trampoty so šľachou. Los Angeles ju draftoval a je rada, že sa dostala do špičkové klubu, s ktorým podpísala dvojročný kontrakt.“

Kedy budete nasledovať sestru a objavíte sa v poprednom klube?

Nemám žiadny problém, hneď! Doma rád kosím trávu, tak keby potrebovali v klube trávnikára, alebo kustóda, som pripravený okamžite nastúpiť. Pokojne na juh Grécka alebo na Cyprus.“

Čo váš otec Zdeněk, známy tréner. Ako sa mu vedie? 

Dostal ponuky z Cypru a momentálne sa rozhoduje...“

Na Cyprus máte osobné spomienky aj vy, tamojšie pôsobenie vám pripomínajú aj zapletené vlasy na ľavej strane...

Odkedy som odišiel z Cypru a prišiel do Prešova pred vyše dvomi rokmi, je prameň vlasov dlhý cez pätnásť centimetrov. Zaplieta mi ho priateľka a klubový masér. Vyzerám ako člen rockovej kapely alebo... Započul som v Prešove, že som ako Jánošík.“

ABSOLVOVALI SÚSTREDENIE


BRANKÁRI: J. Mucha st., Poloha.

HRÁČI V POLI: Bognár, Bogdanovský, Bernardo, Čep, Guba, Farbák, Hanek, Ižvolt, Josl, Jurčo, Katona, Krajník, Papaj, Piter-Bučko, Poliaček, Pedro, Prekop, Pribula, Ščasný, Vršajevič.

DENNÝ PROGRAM

  • 7.30 h – posilňovňa (stabilizačné cvičenia)
  • 8.30 h - raňajky
  • 10.30 h – tréning (s bežkami na Štrbskom Plese)
  • 12.30 h – obed
  • 13.30 h – odpočinok
  • 15.00 h – posilňovňa
  • 17.00 h – wellness
  • 19.00 h – večera
  • 23.00 h – večierka

TRIKRÁT NAJ NA SÚSTREDENÍ

NAJNEPRÍJEMNEJŠÍ STRET


V nedeľu dostal Michal Hanek voľno, ktoré malo preňho nepríjemnú dohru. Pri Spišskej Novej Vsi mu vošla do jazdnej dráhy srnka.
„Stretu sa už nedalo vyhnúť.Po náraze som privolal políciu a prišli aj poľovníci,“ hovorí o nepríjemnom momente zvyčajne vždy usmiaty futbalista. Na peugeote vznikla škola cez 1660 eur. Spoluhráči sa na srnčí guláš tešili márne. „Srnku si zobrali poľovníci,“ vysvetlil Hanek.

NAJPEDANTNEJŠÍ


Dôležitou súčasťou realizačných tímov sú vedúci mužstiev. Netrúfame si vyhlásiť toho najlepšieho. Najlepšie by o tom vedeli hovoriť samotní hráči. Prešovčania si nevedia vynachváliť Jozefa Košúta, ktorý je vedúcim dva roky. Pedant, vždy pohodový, pripravený, ktorý vytvára dobrú náladu. Čerpá aj z učiteľského povolania, pracoval v športovej škole v Lučenci. K futbalu má tiež blízko. Hral v Chynoranoch i Veľkom Krtíši, je držiteľom trénerskej pro-licencie a v Tatrane začne trénovať prípravku.

NAJVÄČŠÍ BEŽKÁRI


Kým v iných mužstvách zaradia tréneri do prípravy aj bežky, v Čechách trebárs Sparta, Slavia, Bohemians 1905 či Liberec, u nás to nie je bežný jav. Výnimkou sú futbalisti Prešova, ktorí v rámci sústredenia absolvujú každý deň doobeda po 2x30 minútach na bežkách. Priamo na dvaapolkilometrovej trase na Štrbskom Plese. Pochvaľujú si to všetci hráči, aj tí, ktorí stáli na bežkách prvý raz až v Prešove.

Zdroj: Denník Šport, 22.01.2010