Koniec diskusného októbra

Odmietnutie hráčov 1. FC Tatran Prešov trénovať v pondelok predpoludním malo širšie súvislosti

Mohlo by sa zdať, že po sérii troch corgoňligových víťazstiev a po poskočení na siedme miesto tabuľky je atmosféra v 1. FC Tatran Prešov pozitívna, no nie je to tak. Tí, ktorí by mali byť súdržne na jednej lodi, stáli na opačných stranách barikády. Viac napovie chronologický opis vývoja situácie, ako aj vyjadrenia všetkých zainteresovaných strán.

ŠTVRTOK 1. OKTÓBRA

Skupina dvanástich hráčov odovzdala na spoločnom stretnutí hlavnému akcionárovi klubu Braňovi Prieložnému list, ktorého základným obsahom boli výhrady voči trénerovi Romanovi Pivarníkovi.

SOBOTA 3. OKTÓBRA

Prešovčania vyhrali doma nad Petržalkou 2:0, bol to ich tretí víťazný zápas za sebou v Corgoň lige. Večer po zápase majitelia klubu Braňo Prieložný a Miroslav Remeta informovali trénera Romana Pivarníka o štvrtkovej iniciatíve tímu.

UTOROK 6. OKTÓBRA

Po dvoch dňoch voľna bol na programe ranný tréning. Vyradenie stredopoliara Petra Kobylíka z kádra vyhrotilo situáciu. Mužstvo odmietlo absolvovať predpoludňajší tréning. Namiesto poobedňajšieho odchodu na krátke rekondičné sústredenie do Kúpeľov Nový Smokovec tím trénoval popoludní. Podvečer sa stretli s hráčmi prezident klubu Miroslav Remeta, generálny riaditeľ Jozef Petrik a športový riaditeľ Erik Bogdanovský. Padli ďalšie rozhodnutia: v klube ukončili zmluvu doterajšiemu kapitánovi Marekovi Penksovi, ďalší dvaja hráči, Michal Hanek a Ľuboš Belejík, dostali písomné stanovisko, v ktorom ich klub dôrazne upozorňuje na dodržiavanie štatútu správania sa profesionálneho hráča. Neskoro večer sa mužstvo a realizačný tím presunuli do Nového Smokovca, hoci cez deň na obed to vyzeralo skôr tak, že žiadne sústredenie nebude.

STREDA 7. OKTÓBRA

Mužstvo dvojfázovo trénovalo. Večer sa celá situácia definitívne vyriešila a uzavrela na spoločnom stretnutí všetkých hráčov s majiteľmi klubu Prieložným a Remetom.

 

JÁN PAPAJ sa stal definitívne kapitánom mužstva

„Penksovo vyradenie nás mrzí“

Po vyradení Mareka Penksu prischla kapitánska páska definitívne Jánovi Papajovi. V krátkej debate hovoril v mene všetkých spoluhráčov.

Čo všetko chcelo mužstvo dosiahnuť?

Sme radi, že k stretnutiam s majiteľmi klubu došlo. Chceli sme sa porozprávať o vnútorných problémoch. Naším hlavným zámerom bolo poukázať na veci, s ktorými hráčska kabína nesúhlasila. Nik z nás však nežiadal hlavu trénera Pivarníka. Nebudeme vynášať na verejnosť, čo všetko sme v rozhovoroch s klubovým šéfstvom rozoberali.“

Povedzte aspoň – čakali hráči, že dosiahnu viac?

Nie. Čakali sme akurát to, aby nastal posun v niektorých záležitostiach, aby atmosféra v tíme bola na prospech veci v našom ďalšom futbalovom napredovaní. Všetkých nás však mrzí vyradenie kapitána Mareka Penksu, sme z toho sklamaní.“

Dokážu všetci v Tatrane urobiť za týmito udalosťami hrubú čiaru?

Dúfame, že situácia v klube sa zlepší a prispeje k ďalším dobrým výsledkom. Ak to má fungovať a ak chceme pokračovať v úspešnom trende z predchádzajúcich zápasov, tak áno, všetci musíme urobiť za týmito dňami hrubú čiaru...“

 

Trénera ROMANA PIVARNÍKA hráči zaskočili

Abdikáciu rezolútne odmietol

Zaskočili vás vaši zverenci?

Nemal som od hráčov spätnú väzbu, že sa deje niečo, čo by ich hnevalo. Sklamalo ma, že sme si medzi sebou nevydiskutovali ich výhrady, že sme spolu nehľadali riešenie, ale starší hráči na čele s kapitánom Penksom ma ‚preskočili‘ a išli riešiť vec s majiteľmi klubu.“

Hráči utvorili nepriamy nátlak na to, aby ste skončili vo funkcii trénera. Neuvažovali ste za daných okolností nad abdikáciou?

Túto alternatívu som vylúčil. Hráči na Slovensku radi diktujú, ako sa má trénovať a kto ich bude trénovať. Takýto krok som však v prešovskom prípade rezolútne odmietol. Vo všeobecnosti vravím, že nie je mysliteľné, aby si hráči určovali, ktorý tréner im vyhovuje a ktorý nie.“

Nebude ďalšia spolupráca medzi vami a mužstvom poznačená týmito udalosťami?

Nie som typ trénera, ktorý by sa šiel hráčom pomstiť. Až čas ukáže, ako to bude vyzerať. Deväť rokov trénerskej práce ma presvedčilo, že futbalisti hrajú a bojujú za seba, za svoje peniaze a za klub, až potom prípadne za trénera... Na druhej strane, som celkom rád, že medzi všetkými zložkami klubu došlo k debatám, ktoré môžu atmosféru akurát vylepšiť a prečistiť.“

Dôjde v kádri ešte k nejakým čistkám?

Do konca jesennej časti nie.“

 

Pohľad hlavného akcionára klubu BRAŇA PRIELOŽNÉHO

Tréner sa nemení!

Zásadná vec – realizačný tím pokračuje v takom zložení ako doteraz. Ani len teoreticky nedokážem pripustiť, aby sme z pozície majiteľov klubu akceptovali, že hráči budú rozhodovať, kto ich bude viesť. Treba však zdôrazniť, že naše diskusie s hráčmi vonkoncom neboli o tom, či bude Roman Pivarník ďalej pokračovať vo funkcii trénera. Odvolať ho by bolo aj tak nerozumné riešenie, nasvedčujú tomu aj výsledky, ktoré sme v poslednom čase dosiahli. Naše debaty smerovali k tomu, ako vylepšiť atmosféru a situáciu v klube.

Všetky názorové polemiky sa niesli v korektnom a slušnom duchu, nebol v nich ani náznak negatívnych emócií. Žiadneho hráča nebudeme perzekvovať za jeho názory. Vyradenie Petra Kobylíka vôbec nesúvisí s udalosťami z minulého týždňa. Situáciu okolo Mareka Penksu ešte korektne doriešime. Hráčska snaha stretnúť sa so mnou ma prekvapila, dozvedel som sa veľa informácií, pričom v diskusiách s hráčmi som sa presvedčil, že sa snažia, aby sa prešovskému tímu darilo čo najlepšie.

Áno, v klube bolo dusno, ale to tak býva, ak sú na rovnakú vec odlišné názory. Všetko sa vyriešilo a som presvedčený, že aj tieto udalosti nás posunú správnym smerom.“

 

Aké dôvody viedli k „vyhadzovu“ PETRA KOBYLÍKA a MAREKA PENKSU?

Výkonnosť, disciplína, nedodržaný sľub

Obaja čerstvo vyradení futbalisti Petr Kobylík a Marek Penksa boli v kádri z pohľadu vedenia a funkcionárov už iba do počtu. V mužstve skôr prežívali a ich herná minutáž bola nízka. Tá Penksova vyzerá lepšie vzhľadom na to, že aspoň v úvode sezóny mal miesto v základnej zostave.

Petra Kobylíka „vyrazili“ z Prešova z výkonnostných a disciplinárnych dôvodov. Od pondelka sa nesmie zúčastňovať na tréningoch A-mužstva a ani rezervného tímu Tatrana. O tomto hráčovi sa síce dlho hovorilo, že bol Pivarníkovým miláčikom a chránencom, no v poslednom čase to už bolo určite inak. „Kobylík sa stal v Prešove zbytočným hráčom, no ja mu neberiem zásluhy na tom, ako nám výkonmi pomohol pri postupe do Corgoň ligy. V najvyššej súťaži nikdy nehral stabilne, nedokázal sa presadiť v konkurencii Katonu, Poliačka a Penksu, ktorí boli navyše kmeňovými hráčmi Prešova, kým Kobylík bol na hosťovaní. Kobylík ma sklamal svojím správaním, už dávnejšie sme mu avizovali, nech si nájde nový angažmán, že mu vyjdeme v ústrety a predčasne ukončíme jeho hosťovanie v klube, ktoré platilo do konca sezóny 2009/10,“ skonštatoval tréner Pivarník.

Podľa našich informácií, poslednou kvapkou pri ukončení zmluvného vzťahu s Marekom Penksom bol hráčov nedodržaný sľub voči hlavnému akcionárovi klubu, že do stredajšieho príchodu Prieložného na sústredenie do Nového Smokovca sa nebude v tíme nič diať. Penksa dal ako kapitán majiteľovi slovo, že hráči budú dodržiavať trénermi stanovený program.

„Hoci som si Penksu vážil ako človeka a ako futbalistu, k správnemu kapitánovi mu chýbalo veľa. Na rozdiel od svojho predchodcu Jána Šafranka nebol Penksa tým pravým vodcom. Na Šafranka som sa mohol ako tréner vo všetkom spoľahnúť. Vedel mužstvo vyburcovať k maximálnym výkonom, sám šiel v tréningoch a v zápasoch príkladom. Penksa zobral svoju funkciu za zlý koniec, čakal som od neho, že ako kapitán odvedie viac a nebude len bojovať za ústupky smerom k mužstvu,“ povedal Pivarník na Penksovu adresu.

 

PENKSA (ZATIAĽ) NEKOMENTUJE

Zatiaľ sa nechcem vyjadrovať do médií. Považujem celú záležitosť za internú vec prešovského klubu. V piatok alebo začiatkom budúceho týždňa bude čas a príležitosť pozhovárať sa o všetkom,“ povedal nám včera popoludní Marek Penksa.

 

PREŠOVČANIA NA VEDĽAJŠEJ KOĽAJI

V priebehu jesennej časti zažilo vyradenie z A-tímu týchto päť hráčov.

  • JOZEF ČERTÍK
  • MARIANO BERNARDO
  • AVDIJA VRŠAJEVIČ
  • PETR KOBYLÍK
  • MAREK PENKSA

    Zdroj: Denník Šport, 08.10.2009