Boli sme v Novom Smokovci na zimnom sústredení futbalistov Tatrana Prešov

Na zamrznutom Štrbskom plese krúžili v stope na bežkách muži v zelených bundách. „Pozrite, ako mu to už ide,” pochválil po prejdení tretieho dvojkilometrového kolečka vysokého Matúša Pekára vedúci mužstva Jozef Košút. Povedľa si stehná masíroval dobre stavaný Brazílčan Bernardo Mariano. „Dostal zabrať,” hodnotil tréner Tatrana Prešov Roman Pivarník. Ubehlo 30 minút a ďalšia časť dopoludňajšej zaberačky Šarišanov na Štrbskom Plese sa končila. Hráči vydychovali, uťahane však nevyzerali. A hodnotili aj oni. Konkrétne strelkyňu Danku Bartekovú, ktorá išla spolu so sestrou Lenkou na bežkách v tej istej stope, v ktorej oni.

Keď zastala a dala pusu svojmu známemu, zhodou okolností redaktorovi Športu, ozvalo sa sklamané zahučanie: „Aha, a my sa snažíme štyri dni...”

To podstatné, snaženie pod vedením progresívneho kouča, obklopeného rozšíreným a vynoveným realizačným tímom s asistentmi Jozefom Dankom a Jozefom Kostelníkom, trénerom brankárov Jaroslavom Belejčákom, kondičným trénerom Pavlom Mlynárom, vedúcim mužstva Jozefom Košútom a masérmi Pavlom Mušinským a Vladimírom Šarišským, však vyšlo stopercentne. Dodajme, že realizačný tím sa do aktivít, ktoré zverencom naordinoval, zapájal tiež - dopoludnia na bežkách, popoludní v posilňovni či pri rovnovážnych cvičeniach.

Prešovčania bývali v hoteli Palace Grand Kúpele Nový Smokovec, ten je otvorený necelé dva mesiace a corgoňligista bol prvou väčšou ekipou v ňom. Vodné procedúry, saunu a rehabilitácie absolvovali hráči v hoteli Branisko.

 „Je to už siedme sústredenie Tatrana u nás, takže to považujeme za menšiu samozrejmosť,” povedal nám predseda dozornej rady Kúpeľov Nový Smokovec Peter Keruľ. Rodák z Prešova žije v Bratislave. „Stále však vo mne bije srdce východniara a prešovský futbal mám jednoducho rád. A keď mu môžem pomôcť, tak pomôžem. Som rád, že hráči Tatrana u nás nachádzajú i zdravotnú starostlivosť, čo je dôležité. Týka sa to tých, ktorí sú v rekonvalescencii, ako Poliaček či Papaj, ktorí u nás absolvujú cvičenia pod odborným dohľadom,” dodal Keruľ.

ŠESTNÁSTA PRÍPRAVA

Najskúsenejším prešovským hráčom je Ján Šafranko. Kapitán mužstva absolvuje už šestnástu zimnú prípravu. „Každá bola ťažká, a preto sa nedá vyzdvihnúť jednu, ktorá dala najviac zabrať. Každý rok je to pre mňa rovnaké. Idem, čo mi sily stačia a každoročne rovnako na záťaž nadávam," hovoril Šafranko. Ako sme sa mohli presvedčiť, patrí spoločne s Michalom Ščasným či Mariánom Farbákom k výborným bežkárom. „Sme dobre naladení, vládne pohoda. Tvoríme dobrú partiu. Tréningy sú pestré a predpokladáme, že sa na jar posunieme v tabuľke o nejaké priečky vyššie a budeme herne napredovať," dodal kapitán Prešova.

O KONDÍCIU SA STARÁ MAŠER

Kondičný tréner Tatrana Pavol Mlynár nie je fachman len vo svojom odbore. Desať rokov sa venoval zjazdovému lyžovaniu a je bývalým mašerom na bežkách s jedným psom aj so záprahom so šiestimi psami. „Je to krásny a zároveň náročný šport. Na pretekoch sa išli trasy 3x12 km, čo nie je nič jednoduché. Pre dobrý výkon je dokonalá súhra mašera so psami," vrátil sa spomienkami o pár rokov naspäť vicemajster sveta v psích záprahoch. „Nedalo sa skĺbiť pretekanie s prácou v klube. Rozhodol som sa pre kondičného trénera, ale láska k psom zostala." Doma má japonské plemeno Shiba Inu a má sa mu vrátiť jeho najobľúbenejší sibírsky husky Dundy, s ktorým pretekal. Pavol Mlynár natočil aj dve devédečka o mašeroch a vzťahu medzi ním a psami pod názvom Súhra a Návrat mašera. „Spolupracoval som s Pavlom Barabášom, ktorý sa preslávil horskými filmami," dodáva Pavol Mlynár.


MLADÝ TALENT V NAŠEJ POZORNOSTI: PETER KATONA

Aj cez pirohy k lepším výkonom

Premiérová sezóna v Corgoň lige vychádza Petrovi Katonovi na výbornú. Na prvý pohľad nenápadný mladík nastúpil v 16 zápasoch a strelil 5 gólov. „Som rád, že mi jeseň vyšla. Tréner mi dôveroval a ja som sa to mužstvu snažil splatiť spoľahlivými výkonmi. Dostal som šancu a v najvyššej súťaži sa cítim výborne." Odchovanec Prešova robil prvé futbalové kroky s otcom. „Zo začiatku ma kritizoval, z čoho som bol nervózny. Vedel som však, že mi chce dobre a radšej som jeho slová nekomentoval," spomína absolvent strojárskej priemyslovky, ktorý sa zodpovedným prístupom k futbalu dostal do reprezentácie, prešiel všetkými mládežníckymi kategóriami a naposledy hral v reprezentačnej „dvadsiatke“. Rodičia sú na syna hrdí a patria k jeho najväčším fanúšikom. „Chodia pravidelne na domáce zápasy. Mamina prežíva intenzívne každú minútu a neraz ju počujem až na trávnik," smeje sa Peter, ktorý voľné chvíle venuje priateľke Renáte. Najradšej si pochutí na rôznych sladkostiach, koláčoch a hlavne zemiakových pirohoch, počúva hip-hop, rád si zahrá nohejbal alebo squash.

Zimnú zaberačku obdivovateľ anglického futbalu a Manchestru United zvláda bez najmenších problémov. O tom, že by časom prestúpil niekam do zahraničia, nerozmýšľa.

V prvom rade chcem odvádza dobré výkony za Tatran. A úplne najlepšie bude, keď na jar zopakujem výkony z jesene."

„Viem, čo je schopný jednotlivec za deň dosiahnuť a je zbytočné na hráčov nakladať viac,“ hovorí tréner ROMAN PIVARNÍK

Presne vymerané dávky

Môžete bilancovať. Tatranská časť príprava naplnila všetko, čo ste si predsavzali?

Musím povedať, že v plnom rozsahu. Sme spokojní, vyšlo nám počasie, až neskutočne. Našli sme tu dobré podmienky v okolí i v hoteli."

Vo veľkom ste zapojili bežky.

V lete sme skúsili do prípravy zaradiť bicykle, teraz bežky. Hráčov síce bolí telo, ale členky a kolená majú po okruhoch odľahčené. Na bežkách si hráči zdokonalia pohybový aparát, takéto spestrenie prípravy prijali a pochvaľujú si ho."

Čo vám ukazujú čísla?

Pravidelne meriame laktáty a stále sme tam, kde sa máme pohybovať. Pulzy má každý určené z testov, pracujeme s aeróbnou i anaeróbnou zónou. V tomto smere je v všetko v poriadku, tak akurát."

Je vidieť, že nie ste zástupcom starej školy, keď dostali hráči poriadne do tela a už o ôsmej večer únavou zaspali, ale snažíte sa im naordinovať dobre vypočítané dávky.

Trénerské licencie som získal už ako hráč. Zažil som veľa trénerov, mám skúsenosti zo zahraničných klubov, ktoré teraz môžem aplikovať v Tatrane. Každý hráč má športtester a viem, čo je schopný jednotlivec za deň dosiahnuť. Je zbytočné na hráčov nakladať viac. Dôležitý je spánok, odpočinok, preto sme odbúrali ranné behanie. S bežkami sme začínali okolo desiatej hodiny, popoludní o pol štvrtej. "

Ste prívrženec určitej chronológie prípravy?

Príprava je rozdelená do určitých etáp, ktoré sa prelínajú. Všetko máme potrebne rozdelené percentuálne. Rýchlostné veci, vytrvalostné, lopta, cvičenia. Rozdielny je len objem, pomer sa mení. Čím viac sa blíži liga, tým viac ideme, samozrejme, do intenzity."

Prečo ste si vybrali práve na kondičnú prípravu Vysoké Tatry? Ostatní sú buď doma alebo idú do zahraničia.

Máme v pláne dvojtýždňové herné sústredenie v Turecku, ideme tam vo februári. Určite by bolo dobré absolvovať aj kondičný blok v teplých krajinách. Pre nás ako Prešovčanov je však dôležité i to, že sa lieta z Viedne a to je pre nás 500 kilometrov tam, päťsto naspäť. Vysoké Tatry sú od Prešova vzdialené 60 kilometrov... Našli sme v Novom Smokovci veľmi dobré podmienky na trénovanie, veľkým plusom je aj to, že veci sú dané sponzorsky. Na prípravu máme absolútny pokoj. Príprava je na psychiku hráčov pomerne dlhá a myslím si, že Vysoké Tatry dokážu na ňu pozitívne pôsobiť. Trénovali sme na Štrbskom Plese a vďaka tomu, že nám počasie ozaj vychádzalo, sme mali možnosť obdivovať krásnu panorámu Tatier. Snažím sa prípravu rozbiť, aby sme neboli len na jednom mieste, nech to nie je monotónne."

Zastávate názor, že sústredenia slúžia aj na utuženie kolektívu?

Určite. Kolektív je pokope, stmelí sa. Hráči sa nemajú kam ponáhľať a veľmi dôležitý je oddych na to, aby sa nezranili."

Aký je zdravotný stav hráčov?

Som rád, že od začiatku prípravy sa nevyskytli žiadne zranenia, a to sme už stihli odohrať tri zápasy. Rekonvalescenti ako Papaj, Kobylík či Poliaček, ktorý mal problémy počas jesene, sa pomaly dostávajú do poriadku a zapájajú sa do prípravy."

Nastanú v kádri ešte nejaké zmeny?

Na začiatku prípravy sme avizovali, že Pikl, Krohmer a Zahradnik majú povolenie z klubu odísť. Do kádra prišiel dorastenec David Guba, je to veľký talent, uvidíme, ako sa bude vyvíjať. Podarilo sa nám vybaviť Bernarda, tento 20-ročný ročný brazílsky útočník je vysoký, má veľmi dobrý fyzický fond, hoci potrebuje kondične nabrať, pretože v tomto smere bol dole. Preto absolvuje špeciálny kondičný plán."

Započuli sme, keď už spomínate centimetre, že plánujte zvýšiť priemernú výšku mužstva...

Určite. Máme určitý hendikep, čo nám v nižšej súťaži neprekážalo, pretože sme hrali nátlakový futbal a súper si vytvoril jednu štandardku za zápas. Corgoň liga je však niečo iné, hoci nemôžem povedať, že inkasujeme zo štandardiek. Sami sme však prestali strieľať góly z ofenzívnych štandardiek. Hľadáme preto aj hráčov podľa výškových parametrov. Prišiel cez dva metre vysoký Pekár, Mariano má 192 centimetrov, dobré výškové parametre má Farbák. Snažíme sa vyššími hráčmi obsadiť niektoré posty, ale to, že máme v strede poľa nižších, ale čiperných hráčov, nám neprekáža."

Ako hráč ste absolvovali viacero príprav v zahraničných mužstvách. Mali ste také situácie, že ste si povedali: až raz budem trénerom, určite toto robiť nebudem?

Tých situácií bolo! Prípravy sa menia a každá je iná. Už počas mojich hráčskych čias, keďže som na to mal vzdelanie, som vycítil, že niektoré veci do prípravy nepatria. Ja si idem v príprave svojou vlastnou cestou, ale tak, aby to malo hlavu i pätu a bolo to podložené odbornou metodikou. A som rád, že hráči sú v príprave spokojní."

ABSOLVOVALI SÚSTREDENIE

Baláž, Buchta, Talian, Al-Rashidi -  Belejík, Cicman, Čertík, Farbák, Guba, Čep, Bogdanovský, Josl, Katona, Krajník, Pekár, Papaj, Penksa, Poliaček, Piter-Bučko, Ščasný, Kobylík, Takáč, Vršajevič, Mariano, Šafranko a Prekop

ČO NESMIE NA SÚSTREDENÍ CHÝBAŤ

V prípade Prešovčanov športtestery, tie sú základnou pomôckou každého hráča. „Všetko som si na sebe vyskúšal už ako hráč,” hovorí tréner Pivarník. Videli sme, že chýbať nesmie dobrá organizácia, v prípade Šarišanov rozmenená na najdrobnejšie detaily, trebárs i v tom zmysle, že prakticky každý hráč má určený a prepočítaný vlastný plán. „Je to dané stavom hráčom a ich postami. Iné úseky predsa odbehá obranca, iné stredopoliar,” dodáva tréner. A do tretice, chýbať nesmie dobrá nálada.

ČO SME DOMA ZABUDLI

No, trošku to zjemníme - nechali - pretože ide o manželky a priateľky, nech sa neurazia. Ale, v lete to vraj bude iné. „Padol návrh, že v lete pôjde mužstvo na spoločnú dovolenku k moru, a to s manželkami i priateľkami. Priznám sa, že ma to veľmi príjemne prekvapilo, pretože to svedčí o tom, že kabína drží spolu,” dodáva tréner Prešovčanov.

„PYŽAMOVÝ” FARBÁK

O najväčšiu zábavu sa na sústredení postaral Marián Farbák, ktorý na sústredení bol v izbe s kapitánom Jánom Šafrankom. „Rozprávali sme sa a popritom pozerali televízor. V tom môj spolubývajúci zahlásil, že už musíme utekať na tréning." Na nočný odev si v rýchlosti natiahol šuštiaky a vybral sa na tréning. Hráči pukali smiechom, keď mu trčalo spod výstroja pyžamo. „Pýtali sa ma, či som si prišiel na tréning pospať," smial sa už aj objekt žartov.

Zdroj: Denník Šport, 16.01.2009