Košice budú stavať, Prešov rekonštruovať

Na futbale už len miesta na sedenie

V susedných Košiciach sú s výstavbou moderného futbalového stánku podstatne ďalej ako v Prešove. Tam začnú nanovo stavať už v jeseni tohto roku. 1. FC Tatran Prešov má síce štúdiu - v útrobách štadióna vystavuje maketu, ako by mohol v budúcnosti vyzerať - ale realita súčasnosti je úplne iná.

Vedenie prešovského futbalového klubu stále deklaruje, že má záujem odkúpiť pozemky v blízkosti štadióna na Čapajevovej ulici, ale odozvu mestských radných zatiaľ, vraj, akosi nenachádza.


Znížia kapacitu

Na rozdiel od Košíc sa v Prešove nateraz nový futbalový štadión stavať nebude. Aspoň niečo sa však, podľa slov generálneho riaditeľa 1. FC Tatran Prešov Jozefa Petríka, pohne v rámci modernizácie staručkého futbalového stánku dopredu. V máji by malo byť miestam pre divákov na státie odzvonené. "Prijatie nového zákona o organizovaní športových podujatí sa významne dotklo aj nás," tvrdil na stredajšej tlačovej konferencii. "Zákon pritvrdil, a tak celá ťarcha zabezpečenia bezpečnosti v areáli futbalového štadióna pripadá už len organizátorovi podujatia. Tvrdé je pre nás najmä februárové uznesenie Výkonného výboru Slovenského futbalového zväzu (VV SFZ). To ukladá mužstvám Corgoň ligy a I. ligy určiť rizikové zápasy. Ak také sú, a my sme za také pre jarnú časť označili súboje so Slovanom Bratislava, MFK Košice, na také môžeme pustiť do hľadiska v sektore na státie len päťdesiat percent kapacity. Takže so Slovanom i Košicami znížime kapacitu sektora na státie zhruba o tritisíc miest."


Požiadali o výnimku

Toto nevyhnutné opatrenie však nie je jediné. "Ďalším je zdvojovanie kontroly pri vstupe do areálu štadióna," informoval J. Petrík. "Ľudia sú vynachádzaví. Presvedčili sme sa o tom aj počas posledného jesenného domáceho zápasu s Trnavou. Do hľadiska 'prepašovali' predmety ohrozujúce zdravie hráčov i divákov. Pred rizikovými stretnutiami budeme teda robiť kontroly pred vstupom do areálu, ale v jeho vnútri." V prípade ďalšieho nariadenia opatrenia VV SFZ musel 1. FC Tatran Prešov požiadať o výnimku. "VV SFZ vyžaduje vytvorenie sektoru pre fanúšikov hostí na sedenie. Momentálne sme však v štádiu príprav na rekonštrukciu štadióna. Už sme požiadali o vydanie búracieho povolenia na celý sektor hľadiska na státie. Stavebné konanie sa začalo, čakáme už na súhlasné stanovisko Mestského stavebného úradu v Prešove."


Nová oproti starej

Štadión 1. FC Tatran Prešov by mal dostať sčasti nový šat ešte v tomto roku. "Naším zámerom je postaviť zastrešenú tribúnu na sedenie s kapacitou 4 500 miest," prezradil generálny riaditeľ J. Petrík. "Situovaná bude oproti súčasnej hlavnej krytej tribúne. Na novej tribúne by sme už, samozrejme, vytvorili aj požadovaný vyhradený sektor pre fanúšikov hostí. V budúcnosti teda všetky doterajšie miesta na státie zmiznú, ostanú len na pohodlné sedenie pod strechou. Týka sa to priestorov oproti starej tribúne, ale aj za oboma bránami. Týmto riešením sa však nevzdávane myšlienky vybudovania nového, moderného futbalového stánku v Prešove."

Zdroj: Korzár, 27.02.2009