Gól nemal platiť!

CORGOŇ LIGA - 31. KOLO: SLOVAN - PREŠOV 1:1

V 89. minúte nevyšiel Kozákovi ikstý center v tomto zápase. Dlhý nákop bezpečne schoval v náručí prešovský brankár. Všetci hráči sa pohli smerom k bráne Slovana, očakávajúc dlhý výkop. Až na Valachoviča, ktorý už možno aj v beznádeji ostal za chrbtom Baláža. Ten chvíľu loptu podržal, potom si ju buchol o zem a vtedy sa to stalo – Valachovič využil brankárovu nepozornosť, loptu mu vykopol, telom ho od nej odstavil, obtočil sa okolo Baláža a zasunul do prázdnej brány. Bol to taký prekvapujúci moment, že ho nezachytila žiadna prítomná televízia, jedine klubová kamera!

Zaskočení boli všetci, hráči na ihrisku, lavičky, diváci, novinári. Všetci vinili Baláža za neuveriteľnú hrúbku, s výnimkou delegáta SFZ Ladislava Gádošiho, ktorý si nechal opakovane púšťať záznam, urobený Slovanom, a tvrdil svoje: rozhodca spravil chybu a gól nemal platiť!

Pravidlo XII, časť B, článok 3 o bránení súperovi v hre dáva bývalému rozhodcovi a dnes delegátovi plne za pravdu! Dokladá to aj reglement FIFA pre sezónu 2008/09 strana 114 (dostupné na internete). Jednoducho povedané, brankár keď si búcha loptu o zem, nesmie byť atakovaný, kým ju nevykopne, či neposunie spoluhráčovi, prípadne nepoloží na zem ku svojim nohám. Podľa pravidiel futbalu má až do tej chvíle loptu stále pod kontrolou, takže gól nemal platiť a Valachovič mohol dostať za nešportové správanie žltú kartu...

Isteže, múdri sme po tom, ako sme si pozreli pravidlá futbalu a požiadali o konzultáciu bývalého medzinárodného rozhodcu FIFA, lenže aktívny rozhodca by pravidlá mal poznať, takže Patrik Hrčka hrubo chyboval. Na výsledku sa, samozrejme, nič nemení, ale fatálny omyl nesmie ostať bez povšimnutia komisie rozhodcov!

Čo povedali ku kľúčovému momentu priami aktéri? „Chystal som sa prihrať loptu spoluhráčvi, predtým som si ju buchol o zem. Vtom za mnou stojaci Valachovič mi ju šikovne vypichol a keďže mal už len prázdnu bránu pred sebou, trafil. Ten gól ma veľmi mrzí, nikdy som taký hlúpy nedostal,“ povedal Juraj Baláž, na ktorého hlavu sa zosypala všetka zlosť prešovského sveta. „Už som nedúfal, že sa mi šanca naskytne, bolo po akcii. Keď však brankár váhal a dal mi príležitosť, využil som to,” nehral sa na hrdinu Valachovič, ktorý využil svoju skúsenosť a nepozornosť súpera i rozhodcu.

Zdroj: Denník Šport, 25.05.2009