Buchtu chceli v Kostarike, zakotvil v Rumunsku

Počas prestávky druholigového súboja juniorky 1. FC Tatran s lídrom súťaže z Moldavy sa to pod tribúnou prešovského štadióna hemžilo známymi tvárami z futbalového prostredia. Zahliadli sme trénerov M. Komanického, J. Galka, J. Rybára, ale aj niekdajších brankárov zeleno-bielych Miloša Buchtu a Bogdana Stefanoviča.


Kde sa točia futbaloví brankári, tam zvyčajne nechýba bývalý gólman pozemných hokejistov pražskej Slavie a československej reprezentácie, obdivuhodný fanúšik futbalu v Prešove, desiatky rokov merajúci cestu na zápasy Tatrana z Prahy - Milan Timoš. Po corgoňligovom zápase s Petržalkou ostal v Prešove. Na druhý deň bol so svojimi brankárskymi obľúbencami Buchtom a Stefanovičom aj na druholigovom futbale.


Spoločné s Prešovom

B. Stefanovič bol v ostatnom čase viac na očiach. Darilo sa mu v drese Odevy Lipany, odkiaľ ho opäť do najvyššej súťaže vytiahli Košičania. Podstatne menej sa vedelo o M. Buchtovi. Obaja však majú stále s Prešovom niečo spoločné. "Bogy" sa v šarišskej metropole oženil a usadil. "Buchtič" má zase odtiaľ priateľku, ktorá je s ním na ďalšej futbalovej zastávke. M. Buchtu sa Prešov snažil predať už minulú zimu. Bol na skusoch v Rusku a v Česku. Prestup do Teplíc vyzeral na spadnutie. Buchta však ponuku odmietol. Ostal v Tatrane a pokračoval ako jednotka medzi prešovskými žrďami. Nie však dlho. V jarnej odvete premiérového ročníka Corgoň ligy sa Tatranu nedarilo. Prehral so Slovanom a s Košicami. Pod inkasované góly sa podpísal brankár Buchta. Chyby gólmana a následné ostré reakcie prešovského publika vyústilo do Buchtovho preradenia do B-mužstva. Oficiálny dôvod vtedy znel - neadekvátna výkonnosť.


Futbal si zase užíva

Na ďalšie dni už Miloš Buchta nerád spomína. "Hoci som bol preradený do béčka, trénovať som s ním nemohol. Pomocnú ruku mi vtedy podal Jozef Talian starší. Zariadil mi, že som mohol chodiť na tréningy brankárov vo Finticiach, ktoré viedol Miro Kováč. Tam som sa udržiaval a čakal na nejakú konkrétnu ponuku," zaspomínal na tie horšie časy, ktoré v Prešove zažil. Dnes je M. Buchta brankárom prvoligového rumunského CS Gaz Metan Medias, aktuálne jedenásteho tímu v osemnásťčlennom pelotóne. "Ponuku z Rumunska mi dohodil Michal Kubala, kamarát a bývalý spoluhráč z Trenčína. Po týždňovej skúške ma angažovali na post dvojky, pretože jednotkou bol pred sezónou gólman prichádzajúci zo Steauy Bukurešť. Po piatom kole som dostal šancu. Práve so Steauou. S favoritom sme prehrali 2:4. Ťažko sa s tým dalo čosi robiť. Potom prišli dva víťazné zápasy jediným gólom a naostatok bezgólová remíza s rumunským majstrom Unirea Urziceni. Vychytal som teda tri nuly v rade, takže v klube panuje veľká spokojnosť. Futbal si po čase konečne znovu užívam. Nebolo by to tak bez ústretovosti vrcholného predstaviteľa prešovského klubu Braňa Prieložného. Dal mi voľnú ruku pri výbere klubu, pričom ma pustil za nejaké symbolické odstupné. Veľmi mi pomohol, som mu za to nesmierne vďačný."


Atlantik lákavý, ale ďaleký

Aby však mohol M. Buchta v Rumunsku chytať, musel sa z Tatrana vykúpiť spod platnej dvojročnej zmluvy. A ako nadhodil ďalší spolubesedník M. Timoš, zároveň sa rozhodnúť, či pôjde do rumunskej ligy, alebo to skúsi v ďalekej Kostarike. Tam mu zase dohodil ponuku M. Timoš cez bývalého známeho českého futbalistu, československého olympionika Josefa Boušku, ktorý tam žije už vyše desať rokov. "Kostarický klub z pobrežia Atlantiku mu núkal dvaapolročný kontrakt. Zdalo sa mi to však až príliš ďaleko, takže voľba padla nakoniec na Rumunsko. Odtiaľ to máme s priateľkou, ktorá je so mnou, do Prešova okolo šesťsto kilometrov. Ak je čo i len trochu voľna, tak sa sem vraciame. Inak často chodíme do Klužu, ktorý je omnoho krajše mestom ako to, v ktorom hrávam. Cením si, že Milan Timoš mi podal znovu pomocnú ruku. Hoci nie je oficiálny manažér, ako bývalý reprezentant má stále dobré kontakty aj vo futbalových kruhoch."


Timoš chváli Diviša

Zaujímavosťou tejto brankárskej témy je aj fakt, že pred príchodom Buchtu do Prešova drukoval futbalovo fanatický Pražan Stefanovičovi. "No práve," vstúpil do debaty M. Timoš. "Buchta vytlačil Stefanoviča zo zostavy. A vidíte, dnes sedia na tribúne spolu. Doma som hrával pozemný hokej za Slaviu. Fandím však aj "zošívanému" futbalu. Ďalšia zhoda náhod. Práve zo Slavie má Tatran brankára Jakuba Diviša. Musím uznať, že v Prešove sa uchytil veľmi dobre. Psychickú pohodu si upevnil vynikajúcim výkonom hneď v úvode nového ročníka Corgoň ligy v Petržalke. Dobrá forma s ním ide ďalej. Vidieť na ňom, že má podporu vedenia klubu, trénera a samozrejme, fanúšikov. Nech to teda vydrží čo najdlhšie."

Zdroj: Korzár, 07.10.2009